Oled sa bot või inimene?

Kassák jõudis vahepeal trükki minna, mis tähendab, et saab peagi ühele Elusamusega seotud tööle taas joone alla tõmmata.

Olen viimasel ajal korduvalt kogenud hästi suurt sotsiaalmeedia-küllastumust. Mul oli nimelt kunagi iseendaga selline kokkulepe – et kui saan magistrisse sisse, siis teen selle tähistamiseks kahte asja: FB konto (see oli aastal 2010, FB oli siis vestlustes juba tihe külaline, n-ö kolmas nähtamatu vestluspartner, kes me kõrval aeg-ajalt märkamatult istet võttis) ja astun Veljestosse. Mõlemad kokkulepped said mingil viisil täidetud, Veljestosse sisse saamiseniseni ainult asi ei jõudnud, sest ei viitsinud ettekannet pidada ja luuletuste lugemisega, nagu Jaan vist kunagi tegi, ei tahetud mul sisse astuda lasta : ) Sellest on siiani natuke kahju. Liikmeksastumise-avaldus on seal ehk siiski kusagil veel alles.

Ja samas meeldib mulle sõpradega kirjutada, ma ei hakka seda üldse eitama. Tunnen praegu puudust näiteks hoopis ühest tummisest kirjavahetusest. Mitte kiiruga valmis visatud kirjadest, aga sellistest pikkadest ja kaalutletutest. Kunagi oli selleks aega ja siis me veel oskasime. Aga pole parata: kui ainult virtuaalselt suhelda, siis viib see tahes tahtmata võõrandumiseni. Sotsiaalmeedia teeb laisaks – laisaks kuulajaks ja laisaks rääkijaks, sest kui kompenseerida oma kõnet pidevalt naerupiltide, videote, giffide ja muu visuaalse kraamiga, siis käib sõnaline artikuleerimisvõime lõpuks märkamatult alla. (Siiski, kui aus olla, kui praegu lahti laseksin, hakkaksin visuaalsest huumorist väga puudust tundma.)

Ühtlasi on elu mind selles suhtes ettevaatlikus teinud – mul on olnud paar inimest, keda pidasin tiheda virtuaalsuhtluse tõttu lähedaseks sõbraks, aga kui neid laivis vajasin, siis tuli välja, et ei saanudki neile toetuda. Maru tühi tunne tekib sellest, kui keegi saadab sulle oma lemmikmuusikat või muud sellist kraami, aga kui tahaks midagi päris-päris olulist rääkida, rääkida inimese, mitte ekraaniga, anda oma murele sõnades kuju, tuleb välja, et ekraani taga polegi kedagi. Nii ei teagi, kas oled kogu see aeg suhelnud inimese või hoopis botiga.

Oled sa bot või inimene?

 

 

Advertisements

One thought on “Oled sa bot või inimene?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s